Şirketler Neden Tedarik Zinciri Görünürlüğüne Yatırım Yapıyor?

Jun 3, 2022
Supply Chain
Innovation

Table of content:

Tedarik zinciri ve nakliye performansı hem üreticiler hem de perakendeciler için çok önemlidir. IBM'e göre, tedarik zincirlerinin baş sorumlusu olan CSCO'ların yüzde 87'si tedarik zinciri kesintilerini öngörmenin ve yönetmenin son derece zor olduğunu, yüzde 84'ü ise en büyük güçlüğin görünürlük verisinin eksikliği olduğunu söylüyor. Ayrıca, Gartner'a göre tedarik zinciri görünürlüğü, birçok (%46) tedarik zinciri organizasyonu için öncelik verilen, en önemli üç fon sağlanan yatırım girişimi arasında yer almaktadır.

Sevkiyatların durumu ile ilgili görünürlük verisinin elde edilmesi sayesinde, nakliyeciler sorunları daha hızlı öngörebilir ve meydana gelen aksaklıkları verimli bir şekilde yönetebilir. Bu da son müşterileri için daha iyi hizmet kalitesi sağlar ve önemli finansal kazançlar üretir. Teslimat performansının (OTIF) iyileştirilmesi, tedarik zinciri yönetiminin ana hedeflerinden biridir ve bir şirketin maliyetlerini optimize ederken en önemli kollardan biri olmaya devam etmektedir. Bu süreç, şirketlerin performanslarını günlük bazda güvenilir bir şekilde ölçme ve analiz etme yeteneğine sahip olmasını gerektirir.

Download the report | 
5 Reasons why you need Supply Chain Visibility
DOWNLOAD
Télécharger l'ebook | 
5 Reasons why you need Supply Chain Visibility
DOWNLOAD
Ebook herunterladen | 
5 Reasons why you need Supply Chain Visibility
DOWNLOAD
Ebook İndir |
5 Reasons why you need Supply Chain Visibility
DOWNLOAD
Descargar e-book |
5 Reasons why you need Supply Chain Visibility
DOWNLOAD

Ancak, B2B tedarik zincirleri daha karmaşık ve parçalı bir hale geldikçe, teslimatların takip edilmesi de çok daha zor bir hale gelmektedir. Birçok tedarik zincirinde, gönderinin durumunun veya nerede bulunduğunun günlerce veya haftalarca bilinmediği görünürlük kör noktaları bulunur. Çoğu durumda, göndericiler gecikmelerden yalnızca müşteri geç teslimatla ilgili şikayette bulunduktan veya cezalar gibi ek maliyetlerle karşılaştıktan sonra haberdar olabilmektedir. Dahası, müşteri hizmetleri ekipleri operasyonel değer katabilecek görevlere odaklanmak yerine, sevkiyatlarla ilgili müşteri sorgularını manuel olarak takip ederek çok zaman kaybetmektedirler.

GÖRÜNÜRLÜK VERSİNİN EKSİKLİĞİ VE SÜREÇLERİ OPTİMİZE EDİLEMEYEN TEDARİK ZİNCİRLERİNİN MALİYETLERİ

Tedarik zinciri nakliye faaliyetleri işletmeler için giderek daha pahalı hale gelmesi sebebiyle artan maliyetleri düşürmek artık günümüzde büyük bir iş odağı haline geldi. Bu bağlamda şirketler için lojistik maliyetlerin önemini ve daha verimli tedarik zinciri uygulamalarının operasyonel faydalarını analiz eden birçok araştırma yapılıyor:

  • Örneğin ASLOG tarafından yapılan bir araştırmaya göre, lojistik maliyetleri şirketlerin toplam maliyetinin ortalama %12'sini oluşturuyor; ve bu maliyetlerin %50'sinden fazlasını da tek başına nakliyat maliyetleri oluşturuyor.
  • Ayrıca PwC, "Küresel Tedarik Zinciri Anketi" raporunda lojistik uygulamaları esnek olan ve sorunlara veya operasyonel kısıtlamalara hızlı müdahale edebilen şirketlerin, bu alanda geride kalmış olan şirketlerden yaklaşık olarak %30 oranında daha yüksek bir teslimat performansı elde edeceklerini tahmin ediyor.

TEDARİK ZİNCİRİ GÖRÜNÜRLÜK ÇÖZÜMÜ NEDİR?

Birçok şirketin gerçek zamanlı görünürlük çözümlerini kullanmayı veya geliştirmeyi düşünmesinin sebebi bu alanda doğru ve tarafsız veriye duyulan ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır; ve bu giderek artan görünürlük ve bilgiye anında erişim ihtiyacına çözüm olabilmek amacıyla yeni platformlar geliştirilmektedir. Tedarik zinciri görünürlük çözümleri, teslimat bilgilerini güvenilir bir şekilde toplayıp kolayca kullanıma sunarak göndericiler, son müşteriler ve nakliye ortaklarına birçok operasyonel ve finansal avantaj sağlar. Ayrıca gelişen “machine learning” teknolojisi sayesinde, tedarik zinciri görünürlüğü artık “standart” bir veriden ziyade “öngörme” yetisine sahip bir veri sağladığı için süreçlerin daha otomatik hale getirilmesini sağlanır; ve bu sayede daha dakik ve güvenilir tahmini varış zamanlaması (ETA) verisi elde edilir.

TEDARİK ZİNCİRİ GÖRÜNÜRLÜĞÜ NE GİBİ FAYDALAR SAĞLAR?

Gerçek zamanlı tedarik zinciri görünürlüğü platformları, tüm akışların görünürlüğünü artırarak, iş yüklerini optimize ederek ve firmalar ile taşıyıcılar arasında güven ve şeffaflığa dayalı bir iş modeli geliştirerek gerekli durumlarda aksiyon planları oluşturmalarını sağlar; ve doğru ve tarafsız verileri sunarak işbirliğine dayalı bir ekosistem oluşturur. Gerçek zamanlı tedarik zinciri görünürlüğü çözümleri, maliyetlerin azaltılması, lojistik süreçlerin optimize edilmesi, gelişmiş envanter yönetimi, azaltılmış karbon ayak izleri, sürdürülebilirlik hedefi ölçümleri, daha yüksek OTIF performansı ve tedarik zinciri esnekliği gibi pek çok avantaj sunar.

Daha fazla bilgi için “Tedarik Zinciri Görünürlüğüne İhtiyaç Duymanızın 5 Nedeni” konulu raporumuzu okuyabilir veya Shippeo’nun blog veya e-kitap kaynak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Şirketler Neden Tedarik Zinciri Görünürlüğüne Yatırım Yapıyor?
 - 
Şirketler Neden Tedarik Zinciri Görünürlüğüne Yatırım Yapıyor?
 - 
Şirketler Neden Tedarik Zinciri Görünürlüğüne Yatırım Yapıyor?
 - 

Unlock expert content

Discover authentic advice and insights from experienced supply chain and logistic leaders for FREE!

✔️ 60+ articles covering essential topics
✔️ In-depth views on what matters most
✔️ Stay up to date with innovations in the industry
✔️ Learn how global brands unlock a supply chain’s full potential

Unlock expert content

Discover authentic advice and insights from experienced supply chain and logistic leaders for FREE!